Ваш піднятий сад закінчив виробництво? Не хвилюйтеся: навіть взимку ви не залишитеся без хрустких, багатих вітамінами овочів з власних культур. Це пов'язано з тим, що існує безліч витривалих овочів, таких як капуста та коренеплоди, які також – або навіть особливо – чудово розвиваються в холодну пору року. Ми познайомимо вас із типовими зимовими овочами та покажемо, які з них ви можете посадити на своїй клумбі чи піднятому городі у вересні та жовтні.

Складене зображення

Довгий список зимових овочів

Жовтень – кінець вегетаційного періоду? Це далеко не так! Навіть взимку можна подбати про своє вирощування. Багато видів капусти, коренеплоди та деякі види салату віддають перевагу прохолодним температурам і іноді навіть смачніші через мінусові температури! Причина цього полягає в тому, що мороз активізує обмінні процеси в деяких рослинах, які перетворюють крохмаль в цукор. Безперервний холод без інею також сприяє отриманню чудового смаку. Оскільки рослина припиняє свій метаболізм, цукор і аромати все частіше можуть зберігатися в овочах, таких як буряк, бульби та листя, і не перероблятися рослиною.

До речі: якщо ви хочете насолоджуватися не тільки овочами, а й фруктами з домашнього городу, діяти слід вже в жовтні і листопаді. Адже осінь - найкращий час для посадки молодих плодових дерев і чагарників. Звичайно, взимку зібрати урожай поки не вийде, а тільки наступного літа.

 

Заготівля овочів взимку: які культури підходять?

Не всі зимові овочі збирають взимку. Різні види капусти, такі як капуста або білокачанна капуста, наприклад, висіваються влітку, ростуть взимку і можуть бути зібрані наступної весни. Взимку, наприклад, збирають капусту (капусту), брюссельську капусту, чорну капусту або ріпу. Однак і ці овочі необхідно посіяти завчасно, на початку року, щоб забезпечити урожай в холодну пору року.  

Пропустили період посадки на осінь і зиму? Так що без вітамінів зі свого городу не обійтися. Салат і зимовий крес-салат також можна сіяти у вересні або жовтні і збирати врожай протягом року. А можна вже підготуватися до наступної весни і обладнати свій город часником, наприклад. Нижче ми зібрали для вас поради про те, які зимові овочі ви можете добре вирощувати на своїй клумбі або грядці у вересні або жовтні. Які типові зимові овочі? «Зимові овочі» - це витривалі овочі, такі як капуста, бульби і коренеплоди, а також зимові салати, які також можна вирощувати і частково збирати в холодну пору року. Для огляду цих культур ми зібрали для вас невелику добірку смачних зимових овочів:

Види капусти

Бульби і коренеплоди

Листові овочі

Білокачанна капуста

Морква

Салат з кукурудзи

Капуста

Пастернак

Зимовий портулак

Червонокачанна капуста Селера Руколою
Брюссельська капуста Ріпа

Шпинат

Савойська капуста

Солянка чорна

Ендівій
Кольрабі

Зимова редька

Цикорій

 

Озима цибуля Мангольд

 

Часник

Зимовий кресс-салат

 

Порей

 

Однак деякі з перерахованих тут зимових овочів не можна садити восени. Їх потрібно сіяти або висаджувати влітку або в кінці літа, щоб овочі можна було зібрати взимку - а іноді навіть навесні наступного року.

 

Стійкі овочі для городнього ґрунту

Обмежень для вирощування зимових овочів на піднятій грядці майже немає. Як зазвичай, переконайтеся, що в овочах достатньо місця та поживних речовин, а також що вони добре ладнають з сусідніми овочами. Поради ви також можете знайти в нашій статті «Хороші і погані сусіди по ліжку». Ось кілька ідей про те, які овочі можна чудово виростити на своєму городі у вересні та жовтні:  

 

Салат з кукурудзи

Складене зображення

Поповнюйте запаси вітаміну С і заліза за допомогою валеріани взимку! Для цього найкраще приступати до посіву у вересні. Підійде сонячна експозиція з вапняковим ґрунтом. Queta insaltata зазвичай росте дуже швидко. Тільки коли температура опускається нижче восьми градусів, зростання гальмується. Так що врожаю також, можливо, доведеться почекати до весни. Однак за допомогою мульчі з деревної стружки, яка сидить на рядах салату, зростання можна добре продовжити в м'які зими. 

 

Зелена цибуля

Збір врожаю цибулі

Після того, як картопля буде зібрана, ви можете використовувати місце, що звільнилося, для нових овочів - зимова цибуля добре підходить для подальшого вирощування і буде знову замінена картоплею після збирання врожаю навесні. Особливість зимової цибулі полягає в тому, що, в порівнянні зі звичайною цибулею, вона дуже добре переносить мало світла і мінусові температури - до мінус десяти градусів. Однак зимові цибулинні виграють від сонячного місця розташування. Їх поміщають у багатий поживними речовинами, добре дренований ґрунт до кінця вересня або початку жовтня. Для цього слід добре очистити грядку від бур'янів і аерувати грунт. Пересадка цибулі повинна проводитися приблизно на два-три сантиметри вглиб грунту. Відстань між цибулинами має бути близько десяти сантиметрів. Визначити вдалий час для збору врожаю можна по тому, що листя починає жовтіти. Зазвичай це відбувається приблизно в травні.

 

Часник Озимий 

часник

Часник розвиває більші цибулини, ніж часник, вирощений навесні. Найпростіший спосіб його вирощування - помістити в грунт висушені цибулини часнику. Ще одним варіантом є вирощування бульбочок - так називають невеликі зубчикоподібні нарости, які утворюються на верхівці часнику. Однак тут доведеться запастися великим терпінням - збір врожаю може відбутися тільки через два роки, так як цибулин потрібен час для розвитку. Тому ми рекомендуємо вам вирощувати його безпосередньо за допомогою клинів:

Посадіть окремі клини на глибину близько п'яти-сантиметрів у ґрунт сонячного та пухкого овочевого городу. Відстань повинна бути близько 20 сантиметрів; Відстань між рядами рівна на 30 сантиметрів. Як тільки це буде зроблено, ви мало що зможете зробити перед збиранням врожаю - ви повинні лише зрідка поливати, оскільки часник не переносить занадто вологий ґрунт. Тільки бур'яни потрібно регулярно висмикувати, щоб поживних речовин для живців вистачало. За допомогою добрив ви також можете підтримувати достатнє надходження поживних речовин. Збір врожаю проводять приблизно в липні, коли дві третини листя пожовкло. Потім ви можете перекопати навколишній грунт і обережно витягнути часник.

 

Які овочі можна садити на грядці взимку?

Для піднятої грядки дуже добре підходять зимові салати і коренеплоди. Коли справа доходить до капусти, ви повинні переконатися, що вибираєте види капусти, які не мають надто інтенсивного росту. Однак в цілому капусту можна вирощувати і на піднятій грядці. Для вирощування у вересні або жовтні ми рекомендуємо ці три зимових овоча:

 

Зимовий портулак

Складене зображення

Портулак зимовий (Claytonia perfoliata) ідеально підходить для вирощування в сонячних або напівзатінених піднятих садах в холодну пору року: для проростання потрібна температура нижче дванадцяти градусів, портулак можна сіяти досить густо і збирати врожай кілька разів.

Для посадки температура повинна бути від восьми до дванадцяти градусів. Насіння поміщають в ямку або борозенку глибиною близько одного сантиметра. Відстань між насінням має бути близько п'яти-восьми сантиметрів, відстань між рядами має бути близько десяти-п'ятнадцяти сантиметрів. Тепер підтримуйте грунт у вологому стані. Доглядати за ним дуже просто: оскільки портулак вимагає мало поживних речовин, найкраще використовувати лише м'яке рідке добриво для підтримки росту. Вже через шість-вісім тижнів, коли листя виростуть приблизно до десяти сантиметрів у висоту, можна вперше зібрати урожай. Зріжте листя ножем в двох сантиметрах від землі. Це дозволяє новим листям відрости, і ви можете збирати врожай до весни. Як тільки зимовий портулак утворює квіти, що зазвичай буває в квітні, сезон збору врожаю закінчується.

 

Вудрафф

Складене зображення

Вудрафф кидає виклик низьким температурам і процвітає навіть у тіні. З весною він розвивається в запашну і ароматну траву, яка відмінно підходить для ароматизації прохолодних напоїв в кінці весни.

Розкладіть насіння в збагачену гумусом грунт з відстанню близько 20 сантиметрів. Щоб проростання пройшло успішно, йому потрібні низькі температури протягом тривалого періоду часу (не менше п'яти тижнів). Залежно від температури, може знадобитися від 20 до 100 днів, перш ніж стануть помітні перші листочки. Так як мокриця любить рости в лісі, важливо підтримувати грунт у вологому стані. Збирають його навесні, до початку цвітіння. Якщо вона вже цвіте, то збирати її вже не варто. Для повного аромату дайте висохнути після збору врожаю протягом доби-двох.

 

Зимовий кресс-салат

Складене зображення

Зимовий крес-салат, також відомий як звіробій Санта-Барбара, дуже міцний і простий у догляді. На жаль, зимовий крес-салат росте не так швидко, як знаменитий садовий крес-салат, який частіше зустрічається навесні і влітку. Однак ця трава містить важливі вітаміни, такі як вітамін С. Для зимової заготівлі посіяти крес-салат оптимально до кінця вересня. Відстань між лініями має бути не менше 15-20 сантиметрів. Завжди підтримуйте грунт у вологому стані і час від часу видаляйте бур'яни. Навіть якщо вона росте занадто густо, рекомендується видалити частину розсади. Збирати зимовий крес-салат можна практично цілий рік, головне, щоб він не цвів (період цвітіння - з квітня по червень). Рекомендується вживати його відразу після збору врожаю для збагачення супів або страв з макаронних виробів.  

 

Що ще можна посадити в грудні?

На дворі вже грудень, а не хочеться чекати весни, щоб виростити овочі? На жаль, посадка в грунт в грудні вже не найкращий вибір. Тільки в дуже м'які зими можна спробувати виростити зимовий портулак - більш детально дивіться в розділі вище. В іншому випадку дайте своїм городам перепочинок і почніть планувати посадки на наступний рік.