Оливкове дерево в горщиках: догляд взимку
Оливкове дерево колись було лише мрією для тих, хто жив на півночі: зима в долині По була занадто холодною, вологою і сніжною для цього дерева, яке любить середземноморський клімат. На сонячних пагорбах (в районі Парми, в Романьї, в П'ємонті...) було кілька оливкових гаїв, але на рівнинах було практично неможливо зберегти їх живими. Сьогодні все змінилося. М'які зими стали правилом, і оливкові дерева примудряються витримувати періодичні похолодання протягом сезону, в якому часто буває дуже мало снігу від Турина до Адріатики. Тому культивування оливкового дерева є цікавою можливістю, навіть у горщиках; Однак необхідно забезпечити деякі заходи, щоб мінімізувати ризики пошкоджень, спричинених морозом.

Чи стійке оливкове дерево до морозів?
В основному, оливкове дерево (Olea europea) є міцним деревом: у м'яких районах воно також може переносити нічні заморозки до -5 °C і тому досить витривало. Зокрема, старі, добре вкорінені оливкові дерева більш звичні та стійкі до холоду. Однак тривалі періоди з низькими температурами, які опускаються нижче -5 °C і не перевищують нуля вдень, можуть завдати серйозної шкоди. Молоді оливкові дерева, зокрема, більш чутливі до морозів і не виживають холодних ночей на відкритому повітрі, якщо період заморозків затягнутий. Якщо ви хочете посадити оливкове дерево на відкритому повітрі та жити в долині По або в горбистих районах Альп і Апеннін, вам потрібен належний зимовий захист, особливо в перші роки. Також бажано вибирати сорти, які відрізняються особливою стійкістю до холодів. Сорти 'Leccino' переносять тимчасові заморозки до -10 °C. Якщо у вас є сумніви щодо погодних тенденцій і ви не хочете неприємних сюрпризів, ви можете вирощувати оливкове дерево в горщиках.
Перевірки перед зимою: стан здоров'я
Перед зимовим відпочинком хорошим емпіричним правилом є перевірка рослини на можливі інвазії, викликані паразитичними комахами або грибковими формами. Оливкове дерево в цілому досить витривало, але є деякі грибкові захворювання, які можуть поширитися на листя. Якщо ви виявили інфекцію, видаліть уражені листя та використовуйте засіб для боротьби з грибком, такий як фунгіцид.
Оливкове дерево в саду: захист на зиму
Якщо ви посадили оливкове дерево в саду, ви можете захистити його теплим пальтом, коли взимку очікуються заморозки. Для цього потрібно обернути поліно старою ковдрою. Важливо, щоб матеріал був проникним для повітря, щоб не утворювався конденсат, інакше він може сприяти гниттю. Покрийте волосся вуаллю з нетканого матеріалу, навіть якщо дуже холодно. Як тільки морози закінчаться, можна зняти захист навколо крони дерева, щоб рослина знову отримувала світло і повітря, але ту, що на стовбурі, тримайте до кінця зими.
Подивившись на ареал його поширення в Середземному морі, нескладно зрозуміти, що оливкове дерево воліє сухі зими. Для того, щоб воно добре зростало навіть на півночі та в горбистих районах, часто набагато дощових, ніж прибережні райони, ви можете захистити своє оливкове дерево від сильних дощів: якщо воно не знаходиться в захищеній зоні (наприклад, веранді), ви можете покрити ґрунт навколо коріння товстим шаром мульчі або навіть пластиковим брезентом. Ця операція захищає коріння від застою води. Також слід враховувати, що якщо ґрунт промерзає, це означає, що рослина вже не може поглинати воду з ґрунту і тому може страждати від посухи.
Оливкове дерево в горщику
Якщо оливкове дерево знаходиться в горщиках, операція захисту від холоду менш проблематична, адже його можна просто перенести в укриття з листопада по березень. Правильний час має вирішальне значення.
Основне правило: залиште оливкове дерево на відкритому повітрі якомога довше, тому що таким чином рослина, якій завжди потрібно багато світла, залишається в ідеальних умовах, поки, згідно з прогнозом погоди, не очікуються тривалі нічні заморозки. Рослина повинна жити в прохолодному і світлому місці, але захищеному від морозів. Наприклад, підійде світла кімната або прохолодний передпокій, неопалювана веранда або оранжерея. Сходові майданчики, якщо вони не опалюються, теж є непоганим варіантом. Температура повинна бути близько 5-10 °C. Важливо, щоб обрана обстановка мала хороший повітрообмін.
Загалом, добре розмістити оливкове дерево в критому місці, захищеному від вітру та дощу, наприклад, біля стіни, що виходить на південь. Якщо є ризик сильного і тривалого холоду, бажано загорнути горщик в старі ковдри або джутові простирадла, піднявши його з землі ногами або цеглою, або помістити на дерев'яний піддон, щоб він не стикався з промерзлим підлогою, і звичайно ж накрити листя мішком або нетканим простирадлом. При необхідності перенесіть рослину в гараж або льох, захищений від морозів: оливкове дерево може спокійно витримати темряву протягом декількох днів. Як тільки температура знову підніметься, він знову може вийти на вулицю.
Оливкове дерево втрачає листя взимку: що робити?
Якщо ви помітили протягом зими, що дерево втрачає листя, зазвичай це пов'язано з занадто теплим і занадто погано освітленим місцем. Майте на увазі, що оливкове дерево переходить у вегетативний спокій лише при температурі близько 12 °C. Якщо навколишнє середовище занадто спекотне, скидання листя – це стратегія, яку рослина приймає для економії енергії, і тому це не серйозна річ, про яку варто турбуватися: наступної весни вона знову проросте, але це все одно ознака того, що потрібно якнайшвидше знайти більш прохолодне та світле місце
Як доглядати за оливковим деревом взимку
Якщо ваше оливкове дерево знаходиться на відкритому повітрі, важливо захистити його від перезволоження. Тому поливайте дуже помірно, якщо ґрунт дуже сухий, тому що рослина особливо чутлива до постійно вологих ґрунтів. Жовте листя може бути ознакою того, що ґрунт оливкового ґрунту занадто вологий. Тому забезпечення покрівлі або захист прикореневої зони, як рекомендувалося раніше, безумовно, є корисною операцією. Якщо рослина знаходиться в горщиках, в захищеному середовищі, полив повинен бути помірним і епізодичним; Поливати бажано таким чином, щоб кореневий ком не пересихав повністю, але абсолютно уникаючи застою води в горщику .
Можна обійтися без підгодівлі в зимові місяці;
Запас добрив повинен бути забезпечений тільки в період вирощування, з березня-квітня по вересень.
Коли я можу знову висадити своє оливкове дерево?
З кінця березня до початку квітня, коли сильні морози пройдуть, ви можете повернути оливкове дерево на вулицю або звільнити його від зимового одягу. Середземноморські рослини потребують достатньої кількості сонячного світла та температури вище 12 °C, щоб перезапустити свій метаболізм. Якщо ви не тримали оливкове дерево в світлому місці, наприклад, у теплиці, вам слід поступово привчати дерево до підвищеного впливу світла. Спочатку помістіть його на вулицю в напівзатінене або сонячне місце на кілька годин. На перших порах слід уникати прямого полуденного сонця. Поступово збільшуйте частоту поливу,
Правильний догляд після зимового відпочинку
Знебарвлене, сухе коричневе листя на оливковому дереві часто свідчать про пошкодження морозом. Вони можуть виникнути, наприклад, якщо дерево було винесено з холоду занадто пізно. Однак, якщо пошкодження лише поверхневі, рослина може повністю відновитися до наступної весни. Обрізайте пошкоджені морозом пагони, щоб позбавити його від того, що вже не корисно для його виживання. Скористайтеся моментом, щоб упорядковувати форму крони, усунувши гілки, які вийшли з форми. Також можна видаляти пагони, які ростуть хрест-навхрест всередину. Рослина терпимо ставиться до обрізки - воно легко проросте на старій деревині і нагородить вас красивою, густою порослю.
Весна також є вдалим часом для пересадки оливкового дерева. Для цього вибирають горщик більшого розміру і глибше попереднього. Оскільки оливкове дерево вкладає багато енергії в укорінення на початку періоду його росту, вам потрібно забезпечити високоякісний ґрунт для горщиків: наприклад, COMPO SANA® Citrus , який чудово підходить для всіх середземноморських рослин. Якщо ви хочете забезпечити своє оливкове дерево додатковою порцією поживних речовин, вам слід використовувати довгострокове добриво, яке вивільняє поживні речовини рослині протягом кількох місяців за потреби. Ви можете змішати поживну речовину з ґрунтовою сумішшю під час пересадки.