Поради по правильній посадці

Оскільки посадка - справа тонка, яка може навіть не дати бажаних результатів, ми зібрали нижче ряд корисної інформації, яка дозволяє уникнути помилок і тримати ситуацію під контролем, враховуючи, що деякі овочі ніжніші за інші і погано переносять холод або протяги на ранніх етапах росту. Залишилося тільки приступити до роботи!

Посів в домашніх умовах, у відкритий грунт

 

1. Які рослини можна висівати безпосередньо у відкритий грунт?

Зокрема, коренеплоди, які ростуть під землею, такі як морква, пастернак або редис, не люблять, коли їх пересаджують: тому це рослини, які потрібно сіяти безпосередньо вдома. Горох, квасоля, цукрова кукурудза, деякі види капусти та різні листові овочі, такі як валеріана, рукола та різаний салат, також віддають перевагу прямій посадці на садових ділянках або в горщиках. Ви також можете посіяти такі трави, як базилік, петрушка або рукола, прямо на вулиці, але тільки тоді, коли погода вже м'яка.

Крім редиски, квасолі та брокколі, ви також можете посіяти різні квіти, такі як чорнобривці, настурції або соняшники безпосередньо біля рослини, наприклад на краю городу - вони мають гарний вигляд і приваблюють багато бджіл, які потрібні для запилення рослин на городі та в саду.

Складене зображення

 

2. На що слід звернути увагу при посіві безпосередньо в домашніх умовах?

Ви можете сіяти в ґрунт городу, у підняті резервуари або в горщики та кашпо, якщо вони мають достатній розмір і досить глибокі, щоб отримати овочевий сад навіть на терасі. Ви можете використовувати родючий та органічний ґрунт. Через те, що пересадок не буває, то відстань між одним насінням і іншим потрібно вибирати так, щоб дотримуватися розміру рослин в своїх шляхах росту. Редис і морква приймають невелику відстань, а ось інші рослини, наприклад, капуста, вимагають близько половини квадратного метра для кожного екземпляра. Оскільки посів відбувається, коли земля ще холодна, необхідно визначити ділянку, яка особливо сонячна вже в кінці зими або на початку весни. Після посадки підтримуйте ґрунт завжди злегка вологим.

Складене зображення

 

3. Коли вдалий час для посадки?

Насправді немає дати початку, яка підходить для всіх видів овочів, що стосується посадки, оскільки час посіву залежить від різних потреб і особливостей рослин. Наприклад, хоча квасоля фава відносно міцна і її можна вирощувати з кінця лютого в гарну погоду (навіть грудень-січень у теплому південному та прибережному кліматі), не слід сіяти кучеряву квасолю на відкритому повітрі до середини-кінця квітня на півночі. Тому потрібно звертати увагу на інформацію в календарі посадок, щоб вона відповідала правильному періоду, калібруючи його під свою кліматичну зону. Крім посадкового календаря, завжди потрібно дивитися на прогноз погоди: в разі раптового сильного похолодання в березні, чого ніколи не можна виключати, фава квасоля теж не проросте.

Порада: З середини квітня починається хороший період посадки. З іншого боку, для сої (едамаме), зеленої квасолі та зеленої квасолі та кукурудзи краще почекати до початку травня, коли ночі вже теплі; чорну капусту сіють в червні, а пекінську капусту пак-чой зазвичай сіють в середині літа, з липня по серпень-вересень.

 

Посів в захищеному середовищі

1. Які рослини слід висівати та попередньо вирощувати в приміщенні?

Якщо ви хочете вирощувати теплолюбні плодові овочі, такі як помідори, огірки або кабачки, найкращий спосіб отримати розсаду – це посіяти її в захищеному, теплому, вологому та світлому середовищі. Наприклад, насіння чилі потребує температури від 20 до 30 °C для проростання, і їх слід сіяти дуже рано, оскільки може знадобитися кілька місяців, щоб плоди були готові до збору. Тому перець чилі, баклажани та помідори не підходять для посадки у відкритому ґрунті через високу температуру проростання та відносно повільне зростання на ранніх стадіях.

 

Існують також інші овочі, які можна сіяти як в закритому, так і у відкритому ґрунті. Наприклад, якщо ви хочете зібрати врожай брокколі відносно рано, ви можете посіяти в приміщенні та пересадити на вулицю, як тільки температура підвищиться. Взагалі, брокколі, як і інші види капусти, також можна сіяти безпосередньо у відкритий ґрунт, але тільки в тому випадку, якщо клімат не морозний (наприклад, райони центрально-південної Італії та узбережжя).

 

Крім того, овочі, паростки яких вживаються в їжу (крес-салат, багато видів капусти, люцерна та інші), можна посіяти і в домашніх умовах.

Складене зображення

2. На що слід звернути увагу при вирощуванні в кімнатних умовах?

Якщо ви хочете посіяти помідори, огірки або перець, вам слід запланувати достатньо часу і місця для вирощування; Насінню потрібен невеликий догляд, перш ніж вони стануть маленькими рослинами, готовими до виходу на вулицю, в кінці квітня або на початку травня. Як варіант, можна купити молоді «готові» рослини, яких зараз є велика кількість.

Для посіву в закритому ґрунті і перед культивацією потрібно:

  • Місткості або невеликі горщики, або посадковий піддон з прозорою кришкою
  • суглинок в суміші з річковим піском
  • Розпилювач-випарник води
  • маленька лійка з тонким струменем,
  • При необхідності харчова плівка

 

Світле і тепле місце має важливе значення для розвитку насіння. Лампа для рослин може бути дуже корисною для сприяння розвитку пагонів. Насправді годин природного освітлення взимку може бути недостатньо для енергійного розвитку пагонів, особливо вдома та коли небо похмуре. У теплиці або веранді, зі скляним дахом, світла вже може бути достатньо.

Складене зображення

 

3. Коли найкращий час для посадки в приміщенні?

Це залежить від сорту овоча. Огірок, гарбуз або кабачок ростуть досить швидко. Тому їх слід висівати тільки в березні-квітні. З іншого боку, перець чилі та баклажани вимагають набагато більшого часу розвитку для отримання розсади, яка достатньо зміцніла, щоб переносити пересадку. 

Порада: Не поспішайте. Розсада повинна встигнути прорости, мати досить міцне стебло і випустити 3-5 листочків, перш ніж зіткнутися з пересадкою рослині, що слід робити тільки при м'якому кліматі.